معرفی کامل قبرس شمالی

25مرداد1402
0 نظر

قبرس شمالی جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است؛ این جزیره در حد فاصل سه قاره آسیا، اروپا و افریقا قرار دارد.

قبرس شمالی ۳۳۵۵ کیلومتر مربع (۱۲۹۵ مایل مربع) مساحت دارد که حدود یک سوم جزیره را تشکیل می دهد. در ۷۵ کیلومتری شمال قبرس شمالی، ترکیه و سوریه در ۹۷ کیلومتری شرق قبرس قرار دارند.

در شمال جزیره دیپکارپاز ، گوزلیورت در غرب و آکینجیلار در جنوب گسترش می یابد. بین جمهوری ترک قبرس شمالی و جمهوری قبرس یک منطقه حائل تحت کنترل سازمان ملل وجود دارد.

مناطق مهم قبرس؛ پایتخت نیکوزیا، گیرنه، فاماگوستا، گوزلیورت و ایسکله است. این جزیره به دلیل آب و هوای مدیترانه ای بارندگی زیادی ندارد. به طور کلی گرم و خشک است.

سواحل ساحلی قبرس توسط لاک‌پشت‌های Chelonia mydas و Caretta Caretta برای حدود صد میلیون سال بازدید می‌شود. این موجودات بین ماه می تا آگوست برای تخم گذاری به سواحل جمهوری ترک قبرس شمالی می آیند. در شمال جزیره غارهای طبیعی نیز وجود دارد. حدود 85 غار طبیعی از جمله غار اینجرلی با استالاکتیت ها و استالاگمیت هایش و غار سوتونلو در اینونو وجود دارد.

در قبرس شمالی یک رژیم دموکراتیک چند حزبی در کشور حاکم است. قدرت اجرایی توسط رئیس جمهور و دولت اعمال می شود. قدرت قانونگذاری متعلق به مجلس جمهوری خواه است.

رئیس جمهور توسط مردم برای مدت ۵ سال انتخاب می شود. ارسین تاتار از ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ این سمت را بر عهده دارد.

ساختار اداری

ساختار اداری جمهوری ترک قبرس شمالی و نواحی جمهوری ترک قبرس شمالی
جمهوری ترک قبرس شمالی از نظر اداری به شش ناحیه (نیکوزیا، فاماگوستا، گیرنه، گوزلیورت، ایسکله و لفکه) تقسیم می شود و۱۲ ناحیه فرعی از این ناحیه وجود دارد. منطقه لفکه با کمترین مساحت و جمعیت است، بیشترین جمعیت در نیکوزیا و بزرگترین منطقه در فاماگوستا است. بیست و هشت شهرداری به عنوان دولت های محلی وجود دارد.

گردشگری

گردشگری که یکی از بزرگترین درآمدهای قبرس شمالی است و جایگاه بسیار خوبی در این کشور دارد. آب و هوای این کشور فرصت هایی را برای تعطیلات در تمام طول سال فراهم می کند. بارش در دسامبر و ژانویه متمرکز است و میانگین دمای دریا برای بیش از شش ماه ۲۰ درجه سانتیگراد است. جمهوری ترک قبرس شمالی به خاطر گل های وحشی و رایحه های پرتقال، لیمو و گل های گریپ فروت که هوا را در فصل بهار پر می کند، مشهور است.

سواحل قبرس شمالی از امن ترین و مناسب ترین مکان ها برای شنا در دریای مدیترانه هستند. اکثر استراحتگاه های تعطیلات دارای استخرهای شنای مدرن و همچنین سواحل زیبا برای آب های خنک مدیترانه شرقی هستند.

کوه های بش پارماک در قسمت داخلی جزیره، دشت وسیع مساریا، فرودگاه ارجان و پایتخت کشور، نیکوزیا، در جنوب وجود دارد. مرکز تاریخی شهر نیکوزیا با دیوار شهری به طول ۵/۵کیلومتر احاطه شده است و این دیوار هنوز سالم است. در ورودی توسط عثمانی ها ساخته شده است. در امتداد ساحل شرقی شهر تاریخی و توسعه یافته فاماگوستا و شهر باستانی سالامیس در کنار آن قرار دارد. شبه جزیره کارپاز، بزرگترین شبه جزیره جزیره، محل لانه سازی لاک پشت های سبز است. اینجا مناطق خصوصی است و ورود و خروج ممنوع است.

در ۸ اکتبر ۲۰۲۰، بخشی از بخش بسته ماراش، معروف به منطقه حائل، به روی گردشگران و مردم محلی باز شد.

جمعیت قبرس شمالی از دو گروه اصلی تشکیل شده است: ترک‌های محلی قبرس و مهاجران . به غیر از این گروه ها، تعداد کمی از یونانی ها و مارونی ها (مارونی در گویش قبرسی) در روستای دیپکارپاز در شرق و در روستاهای کوروچام (کورماسیت) و کارپاشا در شمال زندگی می کنند. مسلمانان لاتینی این جزیره را “لینوبامواکی” می نامند.

زبان

زبان رسمی ترکی می باشد.با این حال اکثریت قبرسیها به زبان انگلیسی مسلط هستند.

دین

منابع مختلف بیان می کنند که نرخ جمعیت مسلمانان در جمهوری ترک قبرس شمالی بین ۹۸.۷۱٪ تا ۹۹٪ است. گفته شده است که ۰.۵ درصد مردم مسیحی ارتدوکس، ۰.۲ درصد مسیحی مارونی و بقیه دارای عقاید مذهبی دیگر هستند.

جمعیت مسلمان به طور سنتی به فرقه حنفی مذهب سنی پایبند هستند. در جمهوری ترک قبرس شمالی یک اقلیت علوی وجود دارد.

همچنین یونانی های ارتدوکس و مارونی های کاتولیک نیز وجود دارند که بخش بسیار کمی از جمعیت را تشکیل می دهند.

ترک های قبرسی به عنوان یکی از سکولارترین جوامع در جهان اسلام توصیف شده اند. بر اساس یک مطالعه جهانی که در سال 2006 به نام بررسی ارزش های جهانی انجام شد، ۷۵درصد از ترک های قبرس اظهار داشتند که خدا در زندگی آنها بسیار مهم است. این نرخ برای یونانیان قبرس ۹۱ درصد بود. بازدید از اماکن عبادت مانند مساجد و کلیساها در میان ترک‌های قبرسی رایج نیست و در مقایسه با یونانی‌های قبرس با نرخ کمتری مشاهده می‌شود.

پیام بگذارید